środa, 24 czerwca 2015

Bitwa Fandomów

Dziś tak trochę obok głównego tematu bloga, ale Bitwa Fandomów jest na tyle istotna, że warto się z tym zjawiskiem zapoznać. Głównie dlatego, że to istna kopalnia lolkontentu, facepalmów, łapania się za głowę i stuporu oraz źródło nielichej fazy :) Arty, ficzki, challenge i w ogóle radosna fandomowa twórczość gwałcąca kanon we wszystkich pozycjach.

W najogólniejszym skrócie – Bitwa Fandomów (dalej: BF) to rywalizacja pomiędzy fandomami. Przeprowadzana jest na diary.ru, czyli serwisie blogowym, dwa razy w roku: w edycji letniej, bardziej rozbudowanej, i zimowej, zazwyczaj nieco skromniejszej, z mniejszą liczbą questów (i uczestników).
Obecna letnia BF wystartowała 1 maja i zarejestrowała 159 drużyn. Fandomy są najróżniejsze: Eterna oczywiście (bo inaczej bym o tym nie pisała), ale też: Sherlock Holmes, Richard Armitage, Rosyjska Literatura Klasyczna, Hetalia, Gerontofilia (sic!), Anglomania, Historia, Europejskie Musicale, Les Miserables, Dumas, Star Wars, 50 shades of Grey, X-Men, Sailor Moon... Jak widać, punktem, wokół którego zbiera się fandom, może być dosłownie WSZYSTKO.
Osobiście będę kibicować fandomom: Gromyko, Major Thunder, Oleg Rogozin i baaardzo ostrożnie Richard Armitage :)


Zasady BF są proste: w określonym terminie drużyny (rosyjska wersja: komandy) muszą opublikować (wyłożyć, a publikacja to wykładka) utwór o określonej formie i określonym ratingu. Następnie leci głosowanie czytelników, a drużyna, która w ciągu całej BF zdobędzie najwięcej głosów, wygrywa – co chyba jest jasne i zrozumiałe. Zadania (questy) wyglądają następująco:
1 level:
- wizytówka (drużyna opowiada o swoim fandomie, kanonie, zamiarach na BF i usilnie namawia do wstąpienia w jej szeregi – bo komandy rzadko są sformowane od początku, zazwyczaj właśnie poprzez wizytówkę prowadzą nabór uczestników);
2 level (niskie ratingi, do PG-13):
- drabble (krótkie teksty, do 1000 słów),
- art/klip/kolaż
- mini (teksty od 1000 do 4000 słów)
- challenge
- midi (teksty od 4000 do 15000 słów)
3 level, tzw. BB-quest (Big Bang quest, w tym roku o ratingu decyduje drużyna):
- maxi (teksty powyżej 15000 słów)
- ilustracje do maxi
4 level (rating R i wyżej):
- drabble
- art
- mini
- challenge
- midi
5 level:
- specquest (temat specquesta przydzielają organizatorzy, indywidualnie dla każdej komandy; np. dla Eterny w tym roku jest to „Agresja”, dla Gromyko - „Zagadka”, dla LoGH - „Przywłaszczenie”, dla Światów Łukjanienko - „Weto”). Forma dowolna: może być tekst, art, challenge, ale obowiązkowe jest wyłożenie co najmniej trzech prac.
Dodatkowo komandy mogą wrzucać bonusy, ale nie jest to obowiązkowe i nie podlega głosowaniu.

Nagrody w tym szaleństwie nie ma sensu też. Chodzi po prostu o dobrą zabawę, pole do popisu dla kreatywności i znęcanie się nad kanonem.

Generalnie zdecydowana większość prac opiera się o seks, przy czym najchętniej yaoi. W Eternie niesłabnącym powodzeniem cieszą się alvadicki, czyli paring Alva/Dick, a także wszelkie paringi we flocie – tu najpopularniejszy jest Valdmeier (Valdez/Kaldmeier), a ostatnio fandom odkrył Ruppeidę (Ruppi/Almeida) i Priddognaca (Walentyn Pridd/Arno Savignac). W sumie można odnieść wrażenie, ze im dzikszy i bardziej nieprawdopodobny paring, tym chętniej wykorzystywany. Kategorycznie zakazane jest tylko przedstawianie takich praktyk, jak zoofilia, nekrofilia, pedofilia oraz propaganda samobójstwa i przyjmowania narkotyków. Poza tym dozwolone jest wszystko.

UPD: Fandomowy ekspert zwrócił uwagę, że paring Pridd/Savignac wcale nie jest nowy, a z uporem godnym lepszej sprawy wykorzystywany przez rufandom od dawna. Mój błąd, mnie to dobro omijało, dopiero niedawno jakoś się rzuciło w oczy. Dzięki za sprostowanie, Ore :)

To teraz krótki słowniczek:

Challenge – zadanie, które, jak twierdzi Regulamin, pozwala uczestnikom na wykorzystanie na maksimum swojej fantazji i kreatywności. Do challenge nie zaliczają się arty, klipy, kolaże ani teksty (czyli to, co tworzy pozostałe zadania w bitwie), za to wszystko inne owszem. I tak, challenge'em będą: demotywatory, krótkie wiersze, szablony blogów, puzzle, gry, handmade, fotokomiksy, cosplay, lalki, krzyżówki, piosenki napisane i wykonane przez uczestników, instalacje artystyczne itp., itd.

Deanon – czyli deanonimizacja. Cała Bitwa jest ściśle anonimowa, to znaczy, że prace są wykładane przez drużynę. Natomiast to, który konkretnie członek komandy wykonał daną pracę, może być ujawnione dopiero po zakończeniu ostatniego głosowania. I to właśnie jest deanon.

Inside (popularnie: insajd) – miejsce, w którym anonimowo dyskutuje się o bieżącej bitwie. Komandy tworzą własne insajdy, gdzie można zostawiać zajawki.

Tekst/art ratingowy – taki, który ma rating R i wyżej i jest oznaczony jako +18.

Zajawka – drużyna, po ogłoszeniu, że bierze udział w BF, tworzy tzw. post zajawek, gdzie, w komentarzach, można zgłaszać, jaką tematykę chciałoby się widzieć w pracach. Na przykład: zajawka na crossover Eterny i Mad Maxa, zajawka na opowiadanie, w którym Mirabella będzie królową Taligu, zajawka na art Ruppeidy, zajawka na cosplay Manrika w rodowych barwach, i tak dalej. Drużyna zbiera zajawki i – jeśli znajdzie artera lub writera – realizuje je jako quest. Post zajawek nie jest obowiązkowy, ale jednak większość komand go posiada – mam teorię, że komandom, które biorą udział w bitwie po raz n-ty, wciąż w tym samym składzie, po prostu brakuje pomysłów, a może zwyczajnie robią badanie rynku, czyli co ma największe szanse na zdobycie głosów. (Major Grom posta nie ma i fochnęłam się srogo.)

Króciutko o poprzednich BF:
2011 – 32 drużyny; zwycięzcy: fandom Dragon Age, fnadom Katekyo Hitman Reborn!, fandom Final Fantasy.
2012 – 150 drużyn; zwycięzcy: fandom Katekyo Hitman Reborn!, fandom Bleach, fandom K-Pop.
2013 – 204 drużyny; zwycięzcy: fandom Katekyo Hitman Reborn!, fandom K-Pop, fandom Harry Potter.
2014 – 174 drużyny; zwycięzcy: fandom Harry Potter, fandom OE, fandom Star Trek.

Wykładka BF 2015 zacznie się 18 lipca :)

2 komentarze:

  1. Ze swojej strony dodam, że powstało dobre dobro, bo jakaś uczynna [i zapewne ruda] dusza całkiem przyzwoicie skatalogowała bitwy z uwzględnieniem jesieni i wiosny. Właśnie, powiem jeszcze, że bywają skromniutkie edycje dodatkowe [na wiosennej szaleli kiedyś napoleoniści], a w przypadku cukierków miała miejsce minibitwa szipów na zasadach BFowych, nie zaś zwyczajnie bitwoszipowych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ups, link do dobrego dobra mi umknął: http://fbinside.diary.ru/?tag[]=5051830&tag[]=4761896&tag[]=4577827&tag[]=4466408&tag[]=4345038&tag[]=4676929

      Usuń